ocnamuresinfo, stiri ocnamures, informatii ocnamures

Acasă » Din Județ » Vezi lista premianților de la concursul de matematică ”Lumina Math”

Vezi lista premianților de la concursul de matematică ”Lumina Math”

Publicat în 06.01.2013 la ora 3:22

Aproape jumătate din cei 361 de elevi din județul Alba, care au participat la etapa națională a Concursului Lumina Math, organizat de Lumina Instituţii de Învăţământ în colaborare cu Universitatea Europei de Sud-Est Lumina şi Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, au câștigat premiile I – III și mențiuni.  

Elevii din clasele II – VIII care au trecut de etapa județeană s-au prezentat în 15 decembrie la Școala Generală ”Mihai Eminescu” pentru a susține proba din cea de-a doua etapă a concursului. În prima etapă s-au înscris în total 1.996 de elevi din Alba iar la nivelul întregii țări au fost peste 50.000 de concurenți. În funcție de punctajul obținut s-au calificat în etapa națională primii 15% din fiecare județ.

La etapa națională au participat elevi din 33 de unități de învățământ din Alba, cei mai mulți – 135, provenind de la Școala Generală ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia, 46 de la Colegiul Național ”Lucian Blaga” din Sebeș, 21 de la Școala Generală ”Vasile Goldiș” din Alba Iulia,  20 de la Școala Gimnazială ”Singidava” din Cugir etc.

Subiectele au constat în 30 de probleme de tip grilă pentru clasele II-IV, și 40 de probleme de tip grilă pentru clasele V-VIII, cu grade diferite de dificultate, fiecare problema având 5 variante de răspuns, și un singur răspuns corect. Rezultatele vor fi anunțate în data de 23 decembrie.

În funcție de punctajul obținut, fiecare elev din clasele a II-a, a III-a, a IV- a, a V-a, a VI- a, a VII- a și a VIII- a, aflat pe primele locuri, a fost recompensat astfel: Locul I – 100 de lei; Locul II – 75 de lei; Locul III – 50 de lei; de asemenea, elevii cu punctajul cel mai mare din clasele V-VIII au câștigat câte o excursie în Turcia-Istanbul iar următorii, după câștigătorii excursiei vor participa la Tabăra națională, în perioada Iulie/August 2013.

Astfel, au câștigat câte o excursie în Turcia: Alexandru Ghișa, clasa a V-a, Școala Avram Iancu Alba Iulia; Alin Florin Suciu, clasa a VI-a, Școala Vasile Goldiș Alba Iulia; Mădălina Moldovan, clasa a VII-a, Liceul de Muzică și Arte Plastice; Sergiu Megieșa, clasa a VIII-a, Colegiul Național Inochentie Micu Clain Blaj.

Câte un loc în Tabăra națională: Răzvan-Vasile Bumbu, clasa a V-a, Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș; Andrei Scheau, clasa a VI-a, Școala Mihai Eminescu Alba Iulia; Andrei Țîr, clasa a VII-a, Școala Gimnazială Singidava Cugir; Alin Scarlat, clasa a VIII-a , Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș.

Câte 100 de lei: Andreea Rus, clasa a II-a, Școala Mihai Eminescu Alba Iulia; Antonia Emilia Tunsoiu, clasa a II-a, Școala Mihai Eminescu Alba Iulia; Iulian Risa, clasa a III-a, Școala Vasile Goldiș Alba Iulia; Mădălina Lupu, clasa a IV-a, Școala Gimnazială Singidava Cugir; Alexandru Ghișa, clasa a V-a, Școala Avram Iancu Alba Iulia; Alin Florin Suciu, clasa a VI-a, Școala Vasile Goldiș Alba Iulia; Mădălina Moldovan, clasa a VII-a, Liceul de Muzică și Arte Plastice; Sergiu Megieșa, clasa a VIII-a, Colegiul Național Inochentie Micu Clain Blaj.

Câte 75 de lei: Andrei Senila, clasa a III-a, Școala Cu Clasele I-VIII Câmpeni; Carmen Filimon, clasa a IV-a, Școala Gimnazială Singidava Cugir; Răzvan-Vasile Bumbu, clasa a V-a, Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș; Andrei Scheau, clasa a VI-a, Școala Mihai Eminescu Alba Iulia; Andrei Țîr, clasa a VII-a, Școala Gimnazială Singidava Cugir; Alin Scarlat, clasa a VIII-a , Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș.

Câte 50 de lei: Paul Hondola, clasa a II-a, Școala cu clasele I-VIII Nr.3 Cugir; Vlad Florin Buzdugan, clasa a II-a, Școala Mihai Eminescu Alba Iulia; Alexandra Teodora Cojocariu, clasa a III-a, Școala Mihai Eminescu Alba Iulia; Rareș Cătalin Rus, clasa a IV-a, Școala Mihai Eminescu Alba Iulia; Alexandru Radu-Todor, clasa a V-a, Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș; Nicolae Bodea, clasa a VI-a, Școala cu clasele I-VIII Câmpeni; Dan Pamfiloiu, clasa a VII-a, Colegiul Național Lucian Blaga Sebeș; Alexandru Dîncu, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Singidava Cugir.

Iată lista completă a premianților:

Locul I (între 80 și 100 de puncte)

Clasa a II-a

1. ANDREEA RUS – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
2. ANTONIA EMILIA TUNSOIU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
3. PAUL HONDOLA    – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.3 CUGIR
4. VLAD FLORIN BUZDUGAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
5. ALEXANDRU LORINTZ    – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ
6. ARIANA BUGNEAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
7. CIPRIAN MOGA – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ
8. MARIA OLARU – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ
9. ALEXANDRU FEISAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
10. BOGDAN PETRU BRICIU – ȘCOALA VASILE GOLDIS ALBA IULIA
11. DARIA CRISTIAN – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ
12. RĂZVAN ALEXANDRU RUS – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
13. SERGIU ROBERT BOLOG – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
14. ANAMARIA ORDEAN – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ
15. ZELU ANDREI POPA – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
16. MIHNEA GHEORGHE CĂLUGAR – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
17. BOGDAN SUCIU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
18. SERGIU RADU TODOR – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ
19. ANDREEA TOMESCU- ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ

Clasa a III-a

1. IULIAN RISA – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
2. ANDREI SENILA – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
3. ALEXANDRA TEODORA COJOCARIU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
4. MIHAI ALEXANDRU CÎRLEA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
5. TEOFIL COSTIN GIURGIU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
6. CRISTINA RUSU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
7. CĂLIN RAREȘ BODEA – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
8. ADRIAN BONCUȚ – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
9. ALEXANDRA PRAȚA – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
10. ANDREI BUHOI – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
11. MARA STANCIU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
12. SEBASTIAN BORA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
13. DARIA TUDORASCU – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
14. TITO RAREȘ FIȚ – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
15. ALEXIA GEORGIAN TECȘA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
16. MIRUNA BRIANA DOBRE – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI

Clasa a IV-a

1. MĂDĂLINA LUPU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
2. CARMEN FILIMON – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
3. RAREȘ CĂTĂLIN RUS – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
4. LUCIAN MIHAESCU – ȘCOALA GENERALĂ IULIU MANIU
5. BOGDAN HATISI – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
6. MIHAELA MACARIE – ȘCOALA GENERALĂ NICODIM GANEA BISTRA
7. DIANA MARIA INDREI – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
8. MARIA ALICE ALBU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
9. ANDREI MATEIU – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
10. GEORGIA CRISTINA DEMETER – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
11. IOAN ALBU – ȘCOALA AVRAM IANCU ALBA IULIA
12. ROXANA NICULIȚĂ – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII LUCIAN BLAGA OCNA MUREȘ
13. RAUL POPESCU – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
14. RĂZVAN MĂRGINEAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
15. BOGDAN ION – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
16. HORIA IUGA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
17. ANAMARIA GLIGOR – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
18. CĂTĂLIN BADU – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII LUCIAN BLAGA OCNA MUREȘ
19. CRISTIAN NEGREA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
20. VLAD LĂZAR – ȘCOALA AVRAM IANCU ALBA IULIA
21. DIANA MARIA CURCĂ – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA

Clasa a VI-a

1. ALIN FLORIN SUCIU – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA

Locul II (între 70 și 79,99 puncte)

Clasa a II-a

1. ANA BOGDAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
2. ANDREEA ANCHEȘ – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
3. GEORGIANA IANCU – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ
4. RARES IUONAS – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA

Clasa a III-a

1. ANA-MARIA BUTYKA – ȘCOALA GENERALĂ IULIU MANIU
2. HELIANA COSTINA TALPAȘ – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
3. DENNIS BOBAR – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
4. ȘTEFANIA SIMA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
5. MARIA EMILIANA MARINA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
6. LAURENȚIU ARION – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.2 SEBEȘ
7. RĂZVAN GLIGOR – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
8. CODRUȚA MUNTEAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA

Clasa a IV-a

1. CRISTIAN CORNEA – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
2. ANDREEA NEGOIȚESCU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
3. DIANA JUGARIU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
4. ANAMARIA GRUIAN – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
5. VLAD MIHEȚ – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
6. NICOLE PASCU – ȘCOALA AVRAM IANCU ALBA IULIA
7. MARIA VOINA – ȘCOALA GIMNAZIALĂ ION AGÂRBICEANU
8. ANDREI LUP – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
9. BRIAN MORAR – ȘCOALA TOMA COCIȘIU BLAJ
10. ANA ANTONIA STAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
11. NICOLAE CULDA – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
12. ROBERT CRISTIAN FLOREA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
13. ANTONIA TUFĂNESCU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
14. MARIA ROȘIORU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
15. ROBERT SIMIAN – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
16. TEODORA FOTIN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
17. GEORGIANA BĂRBĂNȚAN – ȘCOALA AVRAM IANCU ALBA IULIA
18. DIANA COJOC – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
19. TEODORA CĂTANĂ – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
20. ILINCA IACOB – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
21. ADELINA PETRARIU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ ION AGÂRBICEANU
22. GABRIELA MATEESCU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
23. DARIUS VASILE IRIMIE – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
24. NICOLAE AVRAM – ȘCOALA TOMA COCIȘIU BLAJ
25. ȘTEFAN MIHEȚ – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
26. CATALIN GLIGOR – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
27. BOGDAN NICOLAE MOGHIROIU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
28. MIHAI DEHELEAN MIH – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
29. ALEXANDRU NICOLAE ȘERBAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
30. ALEXANDRA BĂLȚAT – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA

Clasa a VI-a

1. ANDREI SCHEAU – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
2. NICOLAE BODEA – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI

Clasa a VIII-a

1. SERGIU MEGIEȘAN – COLEGIUL NAȚIONAL INOCHENTIE MICU CLAIN BLAJ
2. ALIN SCARLAT – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ

Locul III (între 60 și 69,99 puncte)

Clasa a IV-a

1. ALINA DUDAȘ – ȘCOALA GENERALA IULIU MANIU
2. ANGEL DRĂGAN – ȘCOALA GENERALA IULIU MANIU
3. ANDREEA CORNEA – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
4. ROXANA CORINA BRICIU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ POIANA VADULUI
5. ANDREEA GHERMAN – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII AVRAM IANCU ZLATNA
6. SORANA VIORELA MACARIE – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
7. GEORGIANA IOANA BOTA – ȘCOALA GIMNAZIALĂ POIANA VADULUI

Clasa a V-a

1. ALEXANDRU GHIȘA – ȘCOALA AVRAM IANCU ALBA IULIA
2. RĂZVAN-VASILE BUMBU – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ

Clasa a VI-a

1. ȘTEFAN GAIȚĂ – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
2. RALUCA BOZDOG – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
3. VICTOR PENCIU – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
4. MARIA MIHEȚ – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
5. ANDREEA MANOILĂ – ȘCOALA GENERALĂ IULIU MANIU
6. CLAUDIU BÎRLUȚIU – ȘCOALA GENERALĂ IULIU MANIU
7. MIRCEA ALEXANDRU FACIU – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA

Clasa a VIII-a

1. ALEXANDRU DÎNCU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
2. DIANA PRATIA-ARON – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
3. PAUL HEGEDUȘ – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII OVIDIU HULEA AIUD
4. DAN MOLDOVEANU – COLEGIUL NAȚIONAL INOCHENTIE MICU CLAIN BLAJ
5. PAUL FILIP – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
6. NATAN MUNTEAN – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII AXENTE SEVER
7. ALEXANDRA – AMALIA BUNEA – GRUP ȘCOLAR DR. LAZĂR CHIRILĂ BAIA DE ARIEȘ

Mențiuni (între 50 și 6,99 puncte)

Clasa a IV-a

1.  MAGDA PALADE – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
2. FLORINA MIHAELA FURDUI – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII AVRAM IANCU ABRUD
3. TAMAȘ TEODORA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
4. ALEXIA MARC – ȘCOALA GIMNAZIALĂ ION AGÂRBICEANU
5. SERGIU CASTRASE – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII LUCIAN BLAGA OCNA MUREȘ
6. ADRIAN TRĂSCĂIAN – ȘCOALA GENERALĂ IULIU MANIU

Clasa a V-a

1. ALEXANDRU RADU-TODOR – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
2. ALEXANDRU DAN – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
3. DRAGOȘ VLAD – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA

Clasa a VI-a

1. MIHAELA BUSTAN – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII CÂMPENI
2. ADELINA ISPAS – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
3. IOANA URSALEȘ – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
4. CLAUDIA MANIU – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
5. EDUARD OSZ – LICEUL TEORETIC PETRU MAIOR OCNA MUREȘ
6. DAN PUȚAN – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
7. RAUL IOAN SICOE – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII AVRAM IANCU ABRUD
8. ANDREEA NICOLETA ROMCEA – ȘCOALA VASILE GOLDIȘ ALBA IULIA
9. ROXANA PARA – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII NR.3 CUGIR
10. ALEXANDRU LAZĂR – LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ALBA IULIA
11. RAUL ONEA – LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ALBA IULIA

Clasa a VII-a

1. MĂDĂLINA MOLDOVAN – LICEUL DE MUZICĂ ȘI ARTE PLASTICE
2. ANDREI TIR – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
3. DAN PAMFILOIU – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ

Clasa a VIII-a

1. SERGIU HARJOC – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
2. SEBASTIAN GHERMAN – LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ALBA IULIA
3. RĂZVAN ALISIE – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
4. DORIANA GROZA – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
5. BIANCA PAMFILOIU – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
6. MIHAELA CIBU – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII DAIA ROMÂNĂ
7. ANDREEA MONEA – ȘCOALA MIHAI EMINESCU ALBA IULIA
8. ADRIAN CĂPÎLNEAN – COLEGIUL NAȚIONAL INOCHENTIE MICU CLAIN BLAJ
9. DAN GUȚIU – ȘCOALA CU CLASELE I-VIII OVIDIU HULEA AIUD
10. VLAD MARUNEAC – COLEGIUL NAȚIONAL LUCIAN BLAGA SEBEȘ
11. DANIEL BLAGA – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR
12. DRAGOȘ JUGARIU – ȘCOALA GIMNAZIALĂ SINGIDAVA CUGIR

Acest articol a fost citit de 787 ori

Un Comentariu la Vezi lista premianților de la concursul de matematică ”Lumina Math”

  1. catuna andreea larisa Răspunde

    17.11.2015 la 13:15

    este ce mai frumoasa materie din viata mea stiti de ce ca este interesanta si de gandit

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Completează termenul lipsă * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.