ocnamuresinfo, stiri ocnamures, informatii ocnamures

Acasă » Sport » Umilința continuă pentru „lanterna roșie”: CS Ocna Mureș – Crișul Chișineu Criș 0-4 (0-1)

Publicat în 29.09.2018 la ora 20:54

CS Ocna Mureș este copleșită de impactul cu nivelul Ligii a 3- unde echipa „de lângă sonde” continuă să fie ciuca bătăilor. Nou-promovata a suferit a șasea înfrângere consecutivă, 0-4 (0-1), pe propriul teren, la un scor umilitor, cu Crișul Chișineu Criș, ce s-a impus la pas, prin reușitele lui Budur (44), Modan (57), Ianc (70), A. Mihai (89), fără a forța, pe „Stadionul Dragostei”.

Arădenii au controlat ostilitățile, oponenții rezistând doar o repriză, la reluare prăbușindu-se total, echipa lui Ion Ilie neavând vreo situație reală de gol pe parcursul meciului

• 0-4, MIN, 89: cap A. MIHAI, din 8 metri, în dreapta lui Țiboc, la o centrare perfectă venită de la altă rezervă, D. Lazăr.

• 0-3, MIN. 70: IANC șut la colțul lung, de la 18 metri, după o combinație în zona centrală

• 0-2, MIN. 57: MODAN, venit din spate și găsit excelent de Piț, cu o pasă în diagonală, de pe dreapta, a trimis cu capul, sub transversală

• 0-1, MIN. 44: BUDUR a finalizat simplu, din 3 metri, o minge în diagonală trimisă de Modan, acțiune ce a făcut șah-mat defensiva adversă

La reluare, tot arădeniui sunt la timonă: cap Modan (48) – mult peste și șut Gâlcă de la 18 metri ce a trecut deasupra porții. Se face 2-0 și se joacă numai la o poartă Budur (67) – cap prins de Țiboc, la centrarea lui Lezeu. Piț (69) – a tras de a 30 de metri, violent, peste! Ciornei (87) a ratat singur cu portarul un scor aspru.

La pauză, oaspeții conduc cu 1-0, firesc, după derularea ostilităților.

Început echilibrat de meci, gazdele sunt în alb-albastru, oaspeții în echipament alb-roșu Plouă, în tribune sunt 300 de spectatori, printre care și Ionuț Pereat și Ovidiu Maier, foștii antrenori ai gazdelor

În minutul 7, Țiboc a respins șutul lui Gâlcă de la marginea careului. Arădenii mai au o ocazie, prin Bodur blocat de Gorba la 10 metri (12). În minutul 18, după un corner executat de Piț, Gligor a reluat cu capul, din 6 metri, în transversală! Modan (22) a avut o acțiune individuală încheiată cu un șut pe lângă bara dreaptă, de la 17 metri. Ocna replică prn Val. Drăgan (25) – șut peste transversală de la 25 de metri. Ianc (38) a trimis anemic pe lângă bara stângă, de la 20 de metri, central. În minutul 44, T. Cristea a trimis teleofonat, pe centru, o lovitură liberă de la 35 de metri

Echipe de start:

CS Ocna Mureș:  Țiboc – Kiss (60, Căt. Ivașcu), Borșoi, Gorba (70, Csegoldi), Șandor – S. Șimandi (85, Cimpoieșu), P. Man, A. Gherman, T. Cristea, I. Cociș,  – V. Drăgan; rezerve Iviniș, Guț, Cr. Ivașcu. Antrenor Ion Ilie.
Crișul: Dagau – Al. Pavel, Al. Gligor, Siminic – C. Maghici, Gâlcă, S. Ianc, Lezeu (73, Clej) – Piț (85, D. Lazăr), Modan (75, A. Mihai), Budur (72, Ciormei); rezerve Mucha – T. Bodri, L. Bodri. Antrenor Adrian Abrudean.

Arbitri: S. Lăstun (Rm. Vâlcea) – V. Gaspar (Tg. Mureș), Mădălina Mihai (Ștefănești – Vâlcea) Observatori  L. Glogoviceanu (Reșița), M. Ștefan (Orăștie)

Interimatul lui Ion Ilie pe banca tehnică a nou-promovatei din Ocna Mureș se prelungește și la jocul cu Crișul Chișineu Criș, o altă proaspăt venită în eșalonul terț.