ocnamuresinfo, stiri ocnamures, informatii ocnamures

Acasă » Sport » Remiză dramatică, obținută în inferioritate numerică: CNS Cetate Deva – CS Ocna Mureș 2-2 (1-0)

Publicat în 01.03.2019 la ora 17:56

CS Ocna Mureș a început primăvara fotbalistică cu o remiză dramatică lângă Cetatea Devei, scor 2-2 (1-2). Echipa lui Mihai Manea, în inferioritate din minutul 27, a reușit să egaleze în două rânduri, prin rezervele Coltor și A. Gherman!!!

• 1-0, MIN. 9: MUSCĂ a deschis scorul cu o lovitură de cap, după o centrare de pe dreapta Boldea.

• 1-1, MIN. 65: COLTOR a restabilit egalitatea, după un contraatac, scăpat singur de la centrul careului

• 2-1, MIN. 80: LUPU a profitat de eroarea lui Angeru și a marcat, la o lovitură liberă executată de Boldea de la mijlocul terenului

• 2-2, min. 90: A. GHERMAN a reușit egalarea după o lovitură liberă ex ecutată de Culda, respinsă de portar și o recentrare a lui Coltor.

• Cimpoieșu – eliminat!

În minutul 14, Mirică a căzut în careu, solcitând penalty, iar în minutul Cimpoieșu 27 a primit al doilea avertisment, fiind eliminat (în 24 a fost primul galben). În minutul 37, Mirică a ratat o oczaie mare de majorare a scorului, șutând peste din careu.

Este o dispută între două formații ce au suferit ample modificări în intersezon (devenii – 11 transferuri, oaspeții – 9 achiziții), în încercarea de a aborda partea secundă a stagiunii cu șanse sporite în atingerea obiectivelor. Dacă pentru “lanterna roșie” foamea de puncte este evidentă, nici hunedorenii nu se simt deloc confortabil, aflându-se în hora retrogradării, pe locul 12, cu 17 puncte.

Echipe de start:

CNS Cetate: Raț – Kelemen, Radak, Dina, Roșie – Mirică, Mărmăneanu, Boldea, Tegbo – Muscă, Lupu; rezerve Anton, Cocan, Cuibari, Miculete, Bărâcă, Jude, Suciu. Antrenor Ioan Petcu.

CS Ocna Mureș: Angeru – T. Cristea, L. Dan, Goguța,  Cl. Marcu – Cimpoieșu, P. Man – S. Culda, Hidișan, P. Muntean (38, Coltor)  – Val. Drăgan; rezerve Decean – Bedelean, Șimandi, A. Gherman, Borșoi, Guț. Antrenori Mihai Manea, George Țălnar, Petre Clep.

Arbitri: Ov. Ciucanu (Brașov), G. Boncz (Făgăraș), V. Pînzaru (Brașov) Observatori C. Făniță (Timișoara), V. Rad (Arad).